Ben Kimim?

Özlem Özyurt

1980’de Ankara’da dünyaya geldim. Şanslı bir çocuktum; bir sürü arkadaşım ve kitabım oldu. TED Ankara Koleji’ni bitirdiğim yıl İstanbul ile tanıştım. Galatasaray Üniversitesi’nde tam altı yıl iktisat okudum. İstanbul’u çok sevdim. Yazmayı da en az İstanbul ve kitap okumak kadar sevdiğini fark ettim. Üniversite yıllarında farklı dergilerde ve internet sitelerinde editörlük yaptım. Aynı yıllarda beni çocuk kitaplarının büyülü dünyasıyla tanıştıran Günışığı Kitaplığı’nda çalıştım. Edebiyatta usta-çırak ilişkisinin önemine hep inandım. Edebi metinler yazmayı öğrenmek, yazdıklarımı başkalarıyla paylaşabilmek için 2005-2012 yılları arasında Mario Levi, Murat Gülsoy, Sema Kaygusuz ve Semih Gümüş’ün edebiyat atölyelerine katıldım. O yıllarda yazdığım öyküler farklı dergilerde yayımlandı. Hiç korsan kitabım olmadı. 2011 yılında Yiğit Sertdemir ve Özgür Tanık’ın yürüttüğü “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genç Günler – Oyun Kurma Atölyesi”ne katıldım. İ.B.B.Ş.T. Genç Günler kapsamında sahnelenen “Yarın Ne Oldu” adlı oyunun yazılma sürecinde yer aldım.

“80’lerde Çocuk Olmak”, “90’lar Kitabı”, “Bozcaada Öyküleri”, “Cunda Öyküleri” ve “Aşk Öyküleri” adlı derlemelerde öykülerim yer aldı. “Bir Şehir Varmış, Bir Şehir Yokmuş” adlı öykü kitabım Yitik Ülke Yayınları’ndan, “Ekmek Arası Çikolata” adlı çocuk romanımsa İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı.

Şu anda İstanbul’da bankacılık yaparak hayatımı sürdürürken; öykü yazmaya, çocuk gözünden dünyayı keşfetmeye ve okurlarımla yazı atölyelerinde bir araya gelmeye devam ediyorum. Bir daha dünyaya gelsem ne mi olurdum? Sihirli elbiseler diken bir terzi ya da enfes tarifleriyle ünlü bir pastacı…