Yaratıcı yazarlık için kurallar nelerdir? Bu işin teknikleri var mıdır?

Yaratıcı yazarlık için ilk şart okumak tabii ki… Okumanın yanında tanık olunan olayları yazmak, çevreyi ayrıntılarıyla gözlemlemek, disiplinli bir şekilde bıkmadan yazmayı sürdürmek elbette çok önemli.

Farklı uzunlukta cümleler kullanmaya çalışın. Bazı cümleleriniz kısa, bazıları daha uzun olsun.

Olayları anlatırken diyaloglardan yararlanmayı unutmayın. Bu, metinlerinize inandırıcılık katacak en önemli unsurlardandır. Diyaloglarınızın günlük konuşmalar gibi olmasına özen gösterin.

Hikâyenizi bulmakta zorlanıyorsanız yanınızda bir not defteri taşıyın ve gözlemlediklerinizi not etmeyi alışkanlık haline getirin.  Metninizi tamamladıktan sonra bir süre onu dinlenmeye bırakın. Ardından elinize bir kırmızı kalem alın ve sesli okuyarak metninizdeki düzeltmeler üzerinde çalışın.

Aynı kelimeleri kullanmayın!

Hikâyede geçen olayların okuyucunun  gözünde canlandırılabilmesidir. Okuyucu hikâyeyi okurken, kendini film seyreder gibi hissedebilmelidir. Bu özellikle görselliğin ön plana çıktığı günümüzde daha da büyük öneme sahiptir. Olayı gözünde canlandırabilen okur, hikâyeyi okumaktan zevk alır ve sıkılmaz.

Hikâye kahramanlarını konuştururken, çok fazla ‘öyle dedi’, ‘böyle dedi’ demekten kaçının. Bu akıcılığı bozacaktır. Bunun yerine konuşmaların, tırnak işaretleri yardımıyla ayrılması konuşmaları daha akıcı hale getirecektir.

Çevrenizde olup bitenleri devamlı gözlemleyin. Aralarından sizi etkileyenleri nerede, nasıl, kim gibi temel soru cümlelerine yanıt verecek şekilde hikâyeleştirmek için zaman ayırın. İlk bölüm için diğer bölümlerden daha fazla zaman harcamanıza kimsenin lafı olmayacaktır.

Giriş cümleleri önemlidir. Hikâyenize heyecanlı bir diyalogla, bir kavga sahnesiyle ya da etkileyici bir tarifle başlayabilirsiniz.

Hikâyeyi farklı anlatıcıların ağzından yazabilirsiniz. hepsinin de okuyucuda yarattığı etki farklı olacaktır (“BEN” Bakış Açısı / “O” Bakış Açısı”). BEN bakış açısıyla anlatılan hikâyeler duyguların okuyucuya yansıtılması açısından avantajlıdır.